Prázdninové aktivity v CZ Vlachovo

Dorastový výlet

Náš denný tábor je každý rok taký obľúbený, že sa na neho prihlasovalo veľmi veľa detí. Samozrejme, že z toho máme neskutočnú radosť. Lenže priestorové a ľudské možnosti nám nestačili na to, aby sme sa všetkým deťom plne venovali. Preto sme sa rozhodli urobiť experiment a tie staršie detičky sme vzali na trojdňový výlet do Obišoviec pri Košiciach (22.7.-24.7.2019). Tu sme našli prijatie a ústretovosť domáceho brata farára Jaroslava Petra s celou jeho rodinkou. Prežili sme skvelý čas. V pondelok sme sa boli prejsť centrom Košíc a zastavili sme sa na zmrzlinu.  V utorok sme boli v Slovenskom technickom múzeu, konkrétne vo vedecko-technickom centre, kde sa deti nielen zabavili, ale aj niečo nové naučili na rôznych stanovištiach. Potom sme si dali výborný obed v Košiciach a vláčikom sme sa presunuli do Obišoviec, kde sme sa hrali, súťažili a večer bola opekačka. V stredu ráno, hoci neisto – kvôli zlej predpovedi počasia – ale predsa sme sa vybrali na Obišovský hrad. Bola to záverečná prechádzka predtým, ako sme sa pobalili, upratali a znovu vlakom cestovali domov. Unavení, ale plní zážitkov a radosti z toho, čo sme za tento krátky výlet zažili. Ďakujeme za to predovšetkým Pánu Bohu.

Noc kostolov 2019

Už dlhší čas sme premýšľali nad pripojením sa k mnohým krajinám a cirkvám, ktoré organizujú Noc kostolov. Iste ste už počuli o Noci divadiel, múzeí či iných inštitúcií. Noc kostolov je niečo podobné, iba sa deje v kostole. A tak sme sa – pri príprave plánu na tento rok  – rozhodli, že sa do toho pustíme. Dňa 25.5.2019 sa teda náš vlachovský kostol otvoril pre všetkých, ktorí mali túžbu prísť a zažiť niečo výnimočné a zvláštne. Priestor Božieho chrámu v noci je magickým miestom, kde je človek bližšie človeku aj Pánu Bohu. V programe vystúpil cirkevný spevokol Agapé, ďalej mužská spevácka skupina Pekná dolinka, svojim talentom prispeli aj bratia kantori Lukáš Hajdúk a Filip Kováč, ktorí zožali veľký aplauz, vystúpili aj mladí členovia z folklórneho súboru Stromíš. Okolo 23:00 bola prislúžená Večera Pánova a následne sme absolvovali nočný výstup na vežu. Sme Pánovi veľmi vďační, že nám vnukol túto myšlienku, pretože to bolo nádherné stretnutie, pri ktorom nám pookriali srdcia a myseľ sa naplnila pozitivizmom a radosťou. Pán Boh nám aj týmto spôsobom pripomenul, že je Boh, ktorý nespí a nedrieme, ale ku ktorému môžeme volať dňom i nocou a On nás počuje.

Konfivýlet

Výlety pre konfirmandov boli kedysi u nás v zbore tradíciou. Dali sme si niekoľkoročnú prestávku a pustili sme sa nanovo do tejto aktivity. Už len myšlienka na to, že pôjdeme na výlet s 8 chalanmi v tínedžerskom veku bola dobrodružná. Ale musím chlapcov hneď pochváliť, lebo boli úžasní. 15.7.-17.7.2019 sme sa udomácnili v priestoroch evanjelickej ubytovne v Poprade-Veľkej. V pondelok sme sa pustili na „mestskú“ trasu do Spišskej Soboty, kde sme navštívili kostol sv. Juraja, keďže v pondelky sú všetky múzeá zatvorené. Večer sme sa zahrali a pozerali sme film z obdobia druhej svetovej vojny, v ktorom sa chlapci naučili, že svet sa dá zmeniť k lepšiemu aj bez zbrane, že niekedy stačí odhodlanie v srdci a pevná viera v Pána Boha. V utorok sme boli na túre z Tatranskej Polianky na Sliezsky dom a následne na Hrebienok a do Starého Smokovca. Bol to náročný deň, ale chlapci to dali všetko s prehľadom a ešte sme zvládli aj opekačku. V stredu sme sa boli pozrieť v Kežmarku, navštívili sme knižnicu a obidva evanjelické kostoly. Bol to požehnaný a pekne strávený čas spolu s konfirmandmi: Michal Šivec, Jaroslav Domanič, Richard Tomko, Marek Hronec, Tomáš Gdovin, Martin a Jakub Sklenárovci, Matúš Kravec. Už máme na september naplánovanú opekačku. Veríme, že Pán Boh nám dopraje sa stretnúť a zažiť spolu pekné chvíle.

Denný tábor najmenších

Nerozhodný osol – to bola téma tábora pre najmenších členov nášho cirkevného zboru. Stretávali sme sa v počte 24 detí a 5 či 6 dospelých, v dňoch 29.7.-2.8.2019. Keďže nám počasie popoludní nie vždy prialo, trávili sme čas väčšinou na fare alebo v kostole. Ráno sme začínali hrami a potom témou, ktorá bola znázornená vo forme scénky. Vikinka a Ella Teplické a Lucka Gdovinová znázorňovali priateľky, zvieratká, ktoré sa snažia zmeniť svoj život, pretože sa im nepáči. Nakoniec prišli na to, že – a to sa týka nás ľudí – aj keby dosiahli vytúžený život, aj tak by si našli niečo, s čím sú nespokojné. A tiež zistili, že skutočný poklad sa neukrýva vo vizáži, ale v srdci a dobrote. Na tábore sme sa hrali hry a veľa sme tancovali a spievali. Boli sme aj na ihrisku a pri kaštieli trochu sa zahrať. Vyrábali sme si lyžičkových mimoňov, servítkových motýľov či štipcové strašidlá alebo papierovú mliečnu dráhu. Vo štvrtok sme navštívili banícke múzeum v Rožňave a pozreli si prírodnú expozícii či povozili sa na vláčiku. Samozrejme nesmela chýbať zmrzlina, aby bolo šťastie dokonalé. Prežili sme opäť päť krásnych a Bohom požehnaných dní. Všetky deti z tábora srdečne pozývame aj na pravidelné stretávanie  Divadielka, ktoré začne od septembra. Ďakujem za pomoc  a oporu: Michaele Polákovej, Denise Vargovej, Saške Vargovej, Nikole Hroncovej, Eve Hroncovej, pani Helene Hroncovej,  Petrovi Kirnerovi, zamestnancom a majiteľovi reštaurácie Strešint, ďalej Jánovi Pitoňákovi a všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli ku zdarnému priebehu tábora.

Mgr. Martina Gdovinová, zb. farárka v CZ Vlachovo