„Čas je to, čo chceme najviac, no používame ho najhoršie.“ (William Penn) , znelo ako akési motto na prvej Seniorátnej pastorálnej konferencii duchovných Gemerského seniorátu po letných prázdninách, ktorá sa konala 9. septembra 2024 na pôde Cirkevného zboru ECAV na Slovensku Gemerská Poloma. Jej cieľom bolo pritom hľadať odpoveď na otázku Ako hospodárime s (životným) časom, a techniky, ktorými nás prednášajúci Mgr. Karol Kováč, PhD., psychológ, lektor a zakladateľ Inštitútu stresu previedol, mali duchovným pomôcť ako lepšie a múdrejšie pracovať s časom ako s komoditou, ako si ho organizovať a plánovať, ako si správne stanoviť priority, ako robiť niektoré veci efektívnejšie a produktívnejšie. Jednou z úloh bolo okrem iného pozrieť sa na vlastnú organizáciu času, aby toho človek stihol viac, za menej času a námahy. Dôsledkom toho je totiž redukovanie stresu a eliminovanie chaosu v našich dňoch a získanie viac času na to, čo človek robiť chce a nie na to, čo musí.
Praktické cvičenia zamerané na sebapoznanie vo vzťahu k riadeniu času pomohli duchovným odhaliť a pomenovať ich silné a slabé stránky vo vzťahu k rôznym povinnostiam. A prostredníctvom techniky SMART na celkom konkrétnych a osobných situáciách spoznať, že rozumné využívanie času a plánovanie môže človeku pomôcť nie len pri prekonaní bariér, ale tiež získať nové nadšenie a entuziazmus. Okrem spomínaných techník efektívneho plánovania a prioritizácie, boli súčasťou ďalšieho modulu techniky na zvyšovanie produktivity, okrem iného: zjedz žabu, 5 minútové pravidlo, pomodoro, či 2 minútové pravidlo. A hoci to na prvé počutie nemá s časom nič spoločné, predsa to boli užitočné a celkom efektívne tipy pre prax.
K záverečnej otázke Čo si odnášam z dneška? zazneli jednoznačne pozitívne odpovede. Okrem iného tá, že svoj čas máme okrem tých Božích aj vo svojich rukách.
Pravidelnú mesačnú schôdzu duchovných Gemerského seniorátu aj tento raz doplnili informácie predsedníctva seniorátu a pozvania z jednotlivých cirkevných zborov a Vnútromisijného výboru seniorátu. Stretnutie duchovných obohatili tiež informácie z dejín obce Gemerská Poloma, ktoré spolu so svojim pozdravom medzi duchovnými zdieľala starostka obce Mgr. Lillian Bronďošová. Pani starostke, ako aj cirkevnému zboru v Gemerskej Polome ďakujeme za láskavé prijatie, ústretovosť a mnohonásobnú štedrosť.
Mgr. Erika Sýkorová, PhD. – zb. farárka v CZ Betliar – administrátorka CZ Gemerská Poloma